

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 45 pF |
| Voltage Rating (DC) | 5.6 V |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 950 µm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Power Rating | 240 mW |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 850 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 40 Ω |
| Number of Elements | 2 |
| Working Voltage | 3 V |
| Power Dissipation | 240 mW |
| Peak Pulse Current | 10.1 A |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Lines | 2 |
| Breakdown Voltage | 5.6 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Zener Voltage | 5.6 V |
| Element Configuration | Common Anode |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 5.32 V |
| Reverse Standoff Voltage | 3 V |
| Clamping Voltage | 10.1 V |
| Peak Pulse Power | 50 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 2 |
| Reverse Breakdown Voltage | 5.32 V |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 5 mA |
| Max Breakdown Voltage | 5.88 V |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Voltage ESD Contact | 10 kV |
Stock: 1829
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20179
Ext.Price$0.20179
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20179 | $0.20179 |
| 10 | $0.18126 | $1.81260 |
| 50 | $0.16282 | $8.14100 |
| 100 | $0.14357 | $14.35700 |
| 500 | $0.12659 | $63.29500 |
| 1000 | $0.12242 | $122.42000 |
| 3000 | $0.11838 | $355.14000 |
| 5000 | $0.11270 | $563.50000 |
